Porslinsföremål, 14 delar, porslin. Qingdynastin, 1700-1800-tal

Dekor i famille rosefärger, imari samt underglasyrblått. Bestående av:
2 tallrikar, blommotiv, samt blommande trädgård, 22,5 cm.
Fat, med påfågel, kalligrafi, 27,5 cm.
2 fat, blombukett, 16 cm.
2 koppar med fat, diameter på fat 13,5 cm.
1 kopp, 6,5 cm.
1 kopp med handtag, längd 10 cm.
Ask med lock, total höjd 7 cm.
Ask, höjd 5 cm.
1 snusflaska, höjd 8 cm.
1 ask med lock, längd 13,5 cm.
2 koppar med lock, längd 9-9,5 cm.

Slitage. Sprickor. Lagningar.

Utropspris
2 500 SEK