Folkdräkt Delsbo, 10 delar, Hälsingland, delvis daterad.

Delsbo kvinnodräkt.
Hätta (bindmössa)
Lövspänne
Särk, sk rynkesärk i bomull, med broderat årtal 1865
Livstycke i rött halvylle. Bystvidd 43 cm
Kjol, sk svartkjol i halvylle. Längd 90 cm, midjemått ca 70 cm
Förkläde, halvylle med långband
Kofta, stickad i ullgarn, sk grönrosttröja, daterad 1882.
Väska, sk lomma, med applikationer och tenntrådsbroderier
Vantar, pälskantade, barnstorlek
Strumpor

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Skansens Klädkammare, 1950-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962