KAKELBORD, troligen rokoko och sent 1700-tal.

Målat i vitt och guld, konturerad skiva med 24 st infällda kakelflis av fajans från Holland. Motiv av figurer i underglasyrblått resp landskapsvyer i violett. Fyra svängda ben. L 95, b 68, h 76.

Slitage, senare bemålning. Kakelflisen senare samt med nagg och sprickor.

Utropspris
12 000 SEK