Bokhylla, AB Svenska Ramfabriken, Malmbäck, Sverige, 1950-tal.
Fanerad i teak. Överdel med justerbara hyllplan. Underdel med utdragbar skiva, skåpsluckor med bakomliggande hyllplan samt fyra lådor. Etikettmärkt. Längd 116 cm, bredd 41 cm, höjd 165 cm.
Slitage. Märken. Torrsprickor. Nyckel saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.