Pierre Forssell

(Sverige, 1925-2004)
Pierre Forssell
(Sverige, 1925-2004)

Pierre Forssell, ljusstakar 4 st Skultuna 1900-talets senare del

Mässing, höjd 4 cm

Repor.

Formgivare

Pierre Forssell var verksam vid Skultuna Messingsbruk åren 1955 till 1986, i drygt trettio år, en era då han var en av de som bidrog till att ge bruket en ny status inom den moderna formgivningen med sin modernistiska design, främst under 1960- och 70-talen. Han efterträdde den legendariske Erik Fleming vid Skultuna som formgivare av kokkärl. Efter hand upptäckte han mässingen med vilken hans föremål gavs en stram och modern formgivning.

Sina studier vid Konstfack inledde han på målerilinjen (med bl a Bengt Lindström som klasskamrat) för att efter det gå över till silversmideslinjen. Där blev han senare lärare i silversmide redan som tjugosexåring, men det var först på H55-mässan i Helsingborg som hans tidstypiska design väckte stor uppmärksamhet. Forssell formgaväven en lång rad föremål i rostfritt stål för Gense.

Utropspris
3 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13