Skal av ABS-plast, plymåer klädda i brun textil och stoppade med polyeterskum, sitthöjd ca 34, höjd 61 cm.
Slitage. Klädseln med fläckar och mindre skador.
"I ett särtryck ur 1978 års nummer av facktidskriften Plastforum Scandinavia uttryckte sig Bertil Uddén, ansvarig för Overman AB:s hårdplastmöbelsortiment på följande vis: "Apollo ligger kvar i sortimentet, även om vi inte ser någon större framtid. Men kanske kan den få en renässans. Vi har en jämn och stadig försäljning, framförallt till hotell i Frankrike. Fåtöljen tar liten plats, är lätt att sköta, och har en snygg design."
ur: Siesing, Andreas: Svenska 70-talsmöbler: I plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws förlag, sid 260. Modellen avbildad på samma sida i detta utförande.