MATSERVIS, 59 delar, porslin, troligen Einar Forseth, Lidköping 1930-tal.

Vit glasyr med stiliserad dekor i svart av nordiska motiv med bla vikingaskepp runstenar och grankvistar. Guldrand. 12 mattallrikar, 12 förrättsassietter, 12 mindre assietter, 12 djupa tallrikar, såssnipa, tillbringare, terrin med lock, ett större ovalt uppläggningsfat, 3 mindre ovala uppläggningsfat, 2 ovala skålfat, 2 avlånga karotter.

Bruksslitage, endast någon enstaka nagg.

Utropspris
1 500 SEK