Fanerat med mahogny. Lös uppsats med jalusidörrar med bakomliggande lådor. Tre lådor i sargen. Delvis klädd skiva. Mässingsbeslag. Längd 140, bredd 70, höjd 77 (114) cm. Karmstol medföljer. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Delar saknas.