Ole Lynggaard, hjärtformat lås i gult guld med briljantslipade diamanter. Odlade pärlor.
Stämplat Ole L. Diamanter totalt ca 1 ct. Mått ca 1,5 x 1,5 cm, vikt 7 gram. Pärlor ca 7 - 8 mm. Längd ca 49 cm.
Bruksslitage.