Vävnad Handarbetets vänner signerad gobelängteknik tidigt 1900-tal ca 86x161 cm

Bruksslitage. Lagning.

Sammanslutning bildad på initiativ av Sophie Adlersparre för att "i fosterländsk anda och konstnärlig inriktning förädla den svenska textila slöjden".

H. inrättade en mönsterateljé, delade ut textila uppdrag till väverskor runtom i landet och startade 1924 utbildning av vävlärarinnor. Sedan 1964 utbildar Handarbetets Vänners skola konsulenter och ledare inom hemslöjden. Under Agnes Brantings ledning började H. kring sekelskiftet utföra stora vävda tapeter efter kartonger av bl.a. Carl Larsson, Zorn och Gunnar G:son Wennerberg. Då skapades också den s.k. HV-tekniken, en förenklad gobelängteknik utförd i vanlig vävstol. År 1931 blev Greta Gahn ledare för H. och utvecklade i samarbete med konstnären Alf Munthe monumentala, abstrakt mönstrade vävar, främst för kyrkor. När Edna Martin 1951 blev VD och konstnärlig ledare inleddes en epok av vitalt nyskapande med stor konstnärlig bredd. Textilkonstnärerna Sten Kauppi och Kaisa Melanton knöts till H., och samarbete inleddes med konstnärer som Siri Derkert, Lennart Rodhe och Max Walter Svanberg, vilka skapade stortextil för offentlig miljö. Edna Martin efterträddes 1978 av Åsa Bengtsson, som ledde H. fram till 1996.

Utropspris
8 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13