Mary Sandberg

(Sverige)
Mary Sandberg
(Sverige)

Mary Sandberg, matta, rölakan, ca 197 x 131 cm, signerad MS KH

(Mary Sandberg, Klockaregårdens Hemslöjd). Randmönster med fält och trappstegsmedaljonger i benvitt samt olika blå, bruna och grå nyanser.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. En kortsida med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Jämför Klockargårdens hemslöjd: mönsterblad 1A-1H, Klockargårdens hemslöjd, Tällberg, 1965.

Utropspris
2 500 SEK