Fodral av mahogny. Beslag av förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror, signerad Stockholm. Bredd 16,5, djup 13, höjd 29 cm. Pendel medföljer.
Smärre slitage. Ett beslag saknas. Nyckelhål med liten emaljskada. Visare senare. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.