Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen

(Danmark, 1916-1986 respektive 1907-1993)

Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, hörnsoffa med bord, 3 delar, "Minerva", France & Son, Danmark, 1950/60-tal.

Stomme av teak. Brickmärkt. Soffor med lösa dynor med knapphäftad tygklädsel och resårkärna. Längd 125-195, djup 77, sitthöjd 40 cm. Bord med rotting. 75 x 75, höjd 64 cm.

Slitage. Fläckar. Ställvis blekt.

Utropspris
25 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13