Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, hörnsoffa med bord, 3 delar, "Minerva", France & Son, Danmark, 1950/60-tal.
Stomme av teak. Brickmärkt. Soffor med lösa dynor med knapphäftad tygklädsel och resårkärna. Längd 125-195, djup 77, sitthöjd 40 cm. Bord med rotting. 75 x 75, höjd 64 cm.
Slitage. Fläckar. Ställvis blekt.