Konst Skulptur
1370697

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
Arman (armand pierre fernandez), skulptur, brons, signerad och numrerad 24/99.

Arman (Armand Pierre Fernandez), skulptur, brons, signerad och numrerad 24/99.

"Jazzy Jaguar." Polerad och patinerad brons. Signerad Arman. Numrerad 24/99. Utförd 1979-2004. Gjutarstämpel Fusions, France. Utgiven av: Art Multi, Paris. Utförd av: Fusions, Charbonnières les Vieilles, Frankrike. Längd 71, höjd 55 cm. Med träsockel 60 x 20 x 5 cm. Registrerad hos Archives Denyse Durand-Ruel, arkivnr. 9657 och hos Arman Studio Archives New York, nr. APA#8401.04.051.

Ej monterad på sockel. Sockel med slitage. Helhetsintrycket är gott.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L21

M. Moreau and D. Durand-Ruel, Arman. Catalogue Raisonné des Multiples I, Paris 2014, nr. 30.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
40 000 SEK
Rekommendationer