Helhet bestående av soffa, ett par karmstolar och en soffa. Mahognyfaner med intarsiadekor, framben och bordets ben med mässingsavslut. Sitsarna med fast stoppad klädsel.
Soffans längd 133, sitthöjd ca 45, höjd ca 90 cm. Karmstolarnas sitthöjd ca 45 cm, bredd 57 cm. Bordet 101 x 61, höjd 75 cm.
Märken på benen. Ställvis blekt. Smärre slitage.