1373906

Johannes Sambucus, karta Venedigbukten med Friuli-Venezia Giulia, handkolorerat kopparstick, daterad 1573

Johannes sambucus, karta venedigbukten med friuli-venezia giulia, handkolorerat kopparstick, daterad 1573.

'Fori Iulii Accurata Descriptio', ur Abraham Ortelius 'Theatro De La Tierra Universal Con sus declaraciones traduzidas d'el Latin, Anversa'. Utgiven första gången i Antwerpen 1588-89. Tryck ca 35 x 47,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Sedvanligt mittveck.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer