Skåp fanerat med flertalet träslag, bl.a. valnöt, björk och alm. Riklig intarsiadekor. Front med tre skåpsdörrar och bakomvarande hyll- samt lådinredning. Katalogblad där möbeln är avbildad medföljer. Längd 150, djup 50, höjd 123 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Krackelyr.