Helena Tynell, vas, "Perho", signerad Riihimäen Lasi Oy, Helena Tynell.
Klart glas samt färgpulver. Höjd 22,5 cm. Bär tillverkarens etikett.
Smärre nagg i foten. Obetydlig spricka.