Utställningskatalog, sammanställd av Otto G. Carlsund, Stockholmsutställningen, 1930 samt häfte, "Otto G Carlsund".

"Internationell utställning av Post-kubistisk konst", Parkrestauranten. Stockholmsutställningen, 1930. Omslagstitel: "AC [Art Concret]. Katalog. Kubism Post-kubism Purism Konstruktivism Neo-plasticism Sur-realism Sur-impressionism". Cirka 19 x 14 cm. 48 sid. Rikt illustrerad i svartvitt med konstreproduktioner.

"Otto G. Carlsund 1897-1948. Aldrig visade skisser och studier från åren 1912-1947". Studenternas Konstgalleri Observatorium, Ikatryck, Stockholm, 1963. Utställningskommissarie Göran A:son Sjöberg. 18 x 12 cm.

Slitage samt skador. Påskrifter i blyerts och bläck på prämar och invändigt. Fläckar. Ej fullständigt genomgångna.

Proveniens

Har tillhört Hans Quiding, arkitekt hos Gunnar Asplund och medverkade vid Stockholmsutställningen 1930, ritade då parkrestaurangen "Puck".

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38