Målade karmstolar med skuren dekor av lejonhuviden, bladstav och hörnfleuroner. Bladhölstrade samt kannelerade framben. Sitthöjd 45, bredd 63, höjd 85 cm.
Senare målning. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Något slitage. Senare klädsel, har släppt något ställvis. Smärre fläckar.