Torbjørn Afdal, skrivbord samt stol "Minerva", Bruksbo, Haug Snekkeri AS, Norge, 1960-tal.
Skrivbord fanerat med palisander. Delvis läderklädd skiva, nedtill sex lådor. Längd 123, bredd 56, höjd 76 cm. Karmstol med stomme av palisander, delvis stoppad med svart läderklädsel. Sitthöjd 45, bredd 66, höjd 83 cm.
Smärre slitage. Märken.