Mahogny. Skuren dekor. Fast stoppad läderklädsel. Höjd 105 cm, bredd 63 cm, sitthöjd 45 cm.
Smärre repor. En 10 cm bit av kantbandet i läder saknas på en stol. Åldersrelaterat slitage. Torrspricka.
Jämför Relas Jukka: Valta, tyyli ja tila, Keisarien ja presidenttien residenssi Helsingissä 1837-1940. Finska fornminnesföreningens tidskrift 121, bild på sid 214.