Karmstolar, ett par, empire stil, möjligen Boman, omkring 1900.

Mahogny. Skuren dekor. Fast stoppad läderklädsel. Höjd 105 cm, bredd 63 cm, sitthöjd 45 cm.

Smärre repor. En 10 cm bit av kantbandet i läder saknas på en stol. Åldersrelaterat slitage. Torrspricka.

Jämför Relas Jukka: Valta, tyyli ja tila, Keisarien ja presidenttien residenssi Helsingissä 1837-1940. Finska fornminnesföreningens tidskrift 121, bild på sid 214.

Utropspris
250 EUR