Sk skelettur, patinerad och polerad brons, vitemaljerad urtavla med romerska siffor inskrivet i hjul på vagn med hästar, drake samt bevingad putto, rektangulär sockel med relief, 46x15x48 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Obetydligt nagg. Obetydligt ytslitage.Möjligen senaare urverk