Polykromt bemålad furu med initialerna CPI och årtal 1811. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådinredning, därunder två lådor. Bredd 30, djup 25, höjd 36 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad och kompletterad. Torrsprickor. Delar saknas. Ställvis skador.