Lars Lerin, akvarellerad etsning, signerad Lars Lerin och daterad 2020.
Fjordlandskap. Plåtstorlek 20 x 29 cm. Blindstämpel. Bladstorlek 35 x 39,5 cm.
Ytsmuts. Ej examinerad ur ram.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.