Skåp, Barock, troligen Tyskland, 1700-talets första hälft.
Fanerat med valnöt. Dekor av jakt- och fäktningsscener i tenn och intarsia. Ovandel med tolv lådor, nederdel med fällbar skrivklaff med bakomvarande inredning av draglådor och fack, därunder tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 113, djup 53, höjd 220 cm.
Renoverad, kompletterad, ställvisa fanerskador, sprickor, solblekt, senare beslag.