Trästock med beslag av mässing och stål. Märkt "Tower" på låsbleck samt "GR" under krona. På pipan märkt "GB AB". Bajonetten märkt "I Salter", "24" under krona. Gevärets längd 140 cm. Bajonettens längd ca 55 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Något anlupen.