Alfred William Finch, oljelampsfot / skål till fotogenlampa, Iris Finland omkring 1900.
Rödlera med sgraffito dekoration. Signerad A.W.F. Iris Finland. Bär även La Maison Moderne stämpel. Höjd 13 cm. Bredd 28 cm. Total höjd inkl lampmontering 25 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Skålen reparerad och delvis senare målad. Senare mässingsdelar och elektrifiering. Ej funktionstestad.