Väggappliquer, ett par, empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld brons. För fem ljus. Dekor av akantusblad, druvor och knoppar. Höjd 23 cm, bredd 40 cm, djup 35 cm..

Åldersrelaterat slitage. Borrhål efter senare elektrifiering. Möjligen senare delar. Ej funktionstestad.

Utropspris
500 EUR