Axel Fridell, tusch på papper, signerad och daterad -22.
Krogscen. 25,5 x 20 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.
Minnesutställning Nationalmuseum 1936. kat. nr 78.
Karl Haskel "Axel Fridell Bilder 2" 1989, s 197.