Nils Strinning, hyllsystem "BFB hyllan" String design AB 2000-tal.
Lackerade skåpsdelar och hyllplan, vitlackerade gavlar samt av plexi,
bestående av;
3 galvar 196x29 cm,
4 gavlar plexi 71x29,5 cm,
2 tidskriftshyllor 78x37 cm,
6 hyllplan 78x30 cm,
1 lådsats plast/metall 77x30 cm,
4 skåp med skjutdörrar 78x30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.