Taklampa, jugend, 1900-talets början
Hamrad koppar behängd med rörformade glasprismor. För åtta ljuspunkter. Diameter 60, höjd 95 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Ett par prismor saknas, fler medföljer.