Pekka Piekäinen, bägare, 2 par, silver och förgyllt silver, 1979 och 1992.
Bägare med dubbelvägg, silver 830, höjd 11 cm, diameter 8,5 cm, Tarkiainen, Helsingfors 1979.
Bägare på fot i sterlingsilver, höjd 8,7 cm, Auran Kultaseppä, Åbo 1992.
Fyllda fötter. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.
Samma modells bägare på fot fotograferad för boken "Hopeaa Silver Design Pekka Piekäinen", Kari Tarkiainen, Vientipaino oy, Helsingfors, sid. 37.