Polykromt bemålat. Överdel med buddla skåpdörrar med bakomvarande hylla och skedhylla. Nederdelen med en skåpdörr med bakomvarande hylla. Krönet löst samt daterad 1792. Bredd 114, djup 55, höjd 203 cm.
Slitage. Ställvis färgbortfall. Torrsprickor. Fläckar. Delar saknas. Ställvis skador och maskstungen.