Poul Kjaerholm, fåtöljer ett par PK20 för Fritz Hansen Danmark
Stomme av borstat stål, sits av skinn, lös nackkudde, sitthöjd 28-38 cm, 80x75x90 cm
Bruksslitage. Repor. Smärre fläckar. Märken.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.