Madeleine Pyk – en samling F769

Kista, allmoge, Loimaa, Finland, 1700-tal.

Rakt lock. Rikt dekorerad med smidesjärn på utsidan. Trären på insidan. Längd 110 cn, bredd 67 cm, höjd 60 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Jmfr Finlands Nationalmuseum;
Kista från Loimaa med dekorationer av smidesbeslag. Loimaa i Västra Finland var det största centrumet för tillverkningen av kistor med platt lock. Typiskt för kistor från Loimaa var att de hade framträdande utsmyckningar i form av snirkliga smidesbeslag. Tyngdpunkten i utsmyckningarna av kistorna låg ända till slutet av 1700-talet på dekorativa smidesbeslag.

Utropspris
350 EUR