Rörstrand, vaser, 2 st, porslin, jugend, tidigt 1900-tal.
Vas med dekor av klöver, Nils Emil Lundström. Höjd 17 cm. Vas med dekor av vallmo, Astrid Ewerlöf. Höjd 22,5 cm.
Nils Emil Lundström med nagg vid mynning och smärre nagg på fotring. Astrid Ewerlöf med större tillverkningsdefekt i botten.