Golvlampa, Aris, Arisuo Oy, Finland 1960-tal.

Svart lackerad metall, justerbar riktning. Trä samt mässingsdetaljer i skaftet. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 142 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre repor. Ej funktionstestad.

Utropspris
250 EUR