SPEGEL, gustaviansk, märkt NFG (Niclas Falkengren 1776-1813).

Förgylld och bronserad. Krön m sköld, lagerfestonger och blommor i trä och pastellage. Ramen med dekormålade glasinläggningar i brunrött. Nedtill lagerfestonger.

Slitage. Glaset utbytt.

Proveniens

Familjen Gyllenswärd på Fågelsång i Hishult.

Utropspris
6 000 SEK