Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

Elias Martin, Faraos dotter finner Moses.

Inskriberad Elias Martin pinxit a tergo Duk uppklistrad pannå, oval 54 x 44 cm. Äldre förgylld ram.

Smärre skador.

Proveniens

Tidigare i fröken Märta Lindebergs samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner AB, auktion 430, 9-12 april 1985, kat nr 148.

Akademiens för de fria konsterna, Stockholm, "Elias Martin", 1931, kat nr 33.

Ragnar Hoppe, "Elias Martin", SAK, 1933, avbildad sid 134, upptagen i förteckningen över Martins målningar i olja, kat nr 49. ("Romantiskt landskap"). Då med tre av figurerna övermålade.

Utropspris
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801