Lea Eskola, bordduk, "LE", Suomen käsityön ystävät. Formgiven 1960-talet.
Naturfärgat lin. Varpen är gjord av tunt lingarn, väven av handspunnet lingarn i olika tjocklekar. Längd 250 x 150 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.