Lea Eskola

(Finland, 1923-2012)
Lea Eskola
(Finland, 1923-2012)

Lea Eskola, bordduk, "LE", Suomen käsityön ystävät. Formgiven 1960-talet.

Naturfärgat lin. Varpen är gjord av tunt lingarn, väven av handspunnet lingarn i olika tjocklekar. Längd 250 x 150 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
500 EUR