Svend Aage Holm Sørensen, taklampa, Holm-Sørensen & Pedersen Belysning ApS, Danmark, 1960-tal.
Mässing. För en ljuspunkt. Bär tillverkarens etikett. Diameter cirka 30, höjd 40 cm (exklusive kedja).
Ej funktionstestad. Smärre slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10