Det finska landslaget använde dessa på 1930- och 40-talet. Vanligtvis spikades nabbarna fast med fyra spikar, här med tre. Inuti de olympiska ringarna står det KARHU. Läder. Skonummer 39. Längd 26 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är mycket gott.