Fotbollsskor, ett par, Olympiadmärkta, Karhu. Finland, 1940-tal.

Det finska landslaget använde dessa på 1930- och 40-talet. Vanligtvis spikades nabbarna fast med fyra spikar, här med tre. Inuti de olympiska ringarna står det KARHU. Läder. Skonummer 39. Längd 26 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är mycket gott.

Utropspris
250 EUR