Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)
Carl Johan De Geer
(Sverige, Född 1938)

Carl Johan De Geer, "Fantomen i Stockholm".

Signerad och numrerad 98/190. Litografi, bladmått 80 x 58 cm.

Oramad.

Konstnär

Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.

Utropspris
6 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63