Karta, Chart of the North and Baltic Seas, John Thomson, 1816. Edinburgh.

Handkolorerat. Bildstorlek 60,5x48,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram. Sedvanligt mittveck.

John Thomson (1777 - 1841) var en skotsk kartograf, förläggare och bokbindare verksam i Edinburgh under den första delen av 1800-talet.

Utropspris
250 EUR