Betsad/lackerad ek. Rektangulär skiva på två hurtsar med skåp, inredning med lådor. En hurts med blinddörrar i sidan. I sargen 3 lådor. L 269, b 87, h 80.
Skivan delvis blekt, med repor. Slitage, smärre skador. Extradel med hyllor medföljer. Nyckel saknas.