Franco Albini

(Italien, 1905-1977)
Franco Albini
(Italien, 1905-1977)

Franco Albini, bord, "839 TL3", Cassina, Italien

Underrede i svartbetsad ask, skiva i härdat klarglas, märkt Cassina 8365 Franco Albini. Längd 180 cm, bredd 85 cm, höjd 75 cm.

Smärre slitage, enstaka obetydliga nagg.

Modellen formgiven 1953.

Utropspris
10 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25