Ilse Claeson, 17 dlr glaserat flintgods, Rörstrand 1900-talets första hälft

Glaserade i olika färger med geometrisk dekor, bestående av;
6 st assietter diameter 19 cm
2 st uppläggningsfat diameter 31 cm och 35 cm
1 st rektangulärt uppläggningsfat längd 24,5 cm
1 st skål på fot diameter 17,5 cm
2 st skålar längd 9 cm
1 st bläckhorn med glasinsats längd 8 cm
1 st vas höjd 15,5 cm
3 st vaser höjd 11 cm

Bruksslitage. Krackelyr. Nagg. En av de tre vaserna med skadad kant.

Utropspris
3 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95