Lornjett med kedja, 14K guld. Importstämplad Hugo Grün, Helsingfors 1929.

Lornjett längd 11,5 cm.
Kedjans längd 89 cm.
Total vikt 39,3 g.

Åldersrelaterat slitage. Glaset med smärre repor.

Utropspris
400 EUR